Koty długowłose wymagają szczególnej, codziennej pielęgnacji takiej jak czesanie, które jest podstawą codziennej higieny.
Niektóre koty często dbają o futerko. Jeśli sierść kota ma skłonność do kołtunienia, należy kota szczotkować codziennie. W przypadku kotów krótkowłosych toaletę zwierze załatwia we własnym zakresie. Można się wówczas ograniczyć do czesania raz w tygodniu. Przy okazji czesania zaleca się doglądanie miejsc takich jak oczy, uszy, pazurki i zęby.
Doglądanie sierści kota ma za zadanie uzupełniać jego profilaktykę, ponieważ mogły się pojawić guzki na ciele, dziwne zapachy albo pchły.
Oczywiście, toaleta na linii właściciel – kot, ma za zadanie zbliżyć obie strony i nie powinna być dla kota stresująca.
Długość czesania
Koty perskie wymagają codziennego szczotkowania, natomiast tak jak zostało to wspomniane wcześniej w przypadku krótkowłosych – raz w tygodniu. Pierwsze sesje czesania nie powinny być długie, ale z tygodnia na tydzień należy je wydłużać by kot przyzwyczaił się.
Przycinanie pazurów
Koty same regulują długość pazurów obgryzając je lub drapiąc. Zbyt długie pazury mogą być szkodliwe dla mebli, stąd dbałość o pazury kota powinna być częścią cotygodniowej toalety. Przycina się wtedy końcówki pazurów, czyszcząc je z brudów. Obcinanie pazurów może być stresujące dla kota, ważne jest zatem nagradzanie pupila po każej takiej sesji, pamiętając że zgodnie ze wskazówkami weterynarza cięcia należy dokonać 2 mm od miazgi twórczej.
Pielęgnacja kociej sierści
Ważne jest aby zaopatrzyć się we właściwy grzebień, szczególnie taki o wąsko rozstawionych ząbkach. Dobrze jest posiłkować się też szczotką, gumową lub włosianą. Niektórzy używają też rękawicy do czesania kotów.
Do pielęgnacji długowłosych natomiast służy grzebień z szerokim rozstawem zębów. Usuwa się wtedy martwe włosy, by następnie wyczesywać całą sierść. Miękką szczotką do zębów można wyczyścić włosy na twarzy i na ogonie. Odpowiednie usługi dla kota świadczy fryzjer lub weterynarz, więc większy problem może rozwiązać jeden z wymienionych.
Czyszczenie oczu i nosa
Należy szczególną uwagę poświęcić oczom kota, szczególnie jeśli zalegają w nich śpiochy. Służy do tego wacik zamoczony w wodzie, by następnie przetrzeć oczy w kierunku nosa.
Sprawdzanie uszu
Wiele infekcji bierze swój początek z uszu kota. Rzecz jasna, patyczki do uszu to najgorszy z możliwych pomysłów. Ich miejsce w przypadku kota zajmuje wacik. Natomiast jeśli brud utrzymuje się może to wskazywać na obecność świerzbowca usznego.
Czyszczenie zębów
Zdrowe kocie dziąsła mają kolor różowy, a zęby biały. Kocia higiena to również czyszczenie uzębienia, jako profilaktyka przed osadzaniem się kamienia, który toczy zęby i dziąsła. W tym celu należy zakupić odpowiednią pastę i szczotkę. Po każdym szczotkowaniu należy kota nagrodzić, ponieważ są to być może chwile stresujące.
Kąpanie
Niestety dla kotów, są takie dni że musi się on skonfrontować z własnym brudem. Tak oto wybitnie przykra czynność dla kotów to kąpanie. Z pewnością kot będzie się wyrywał i być może będzie nam potrzebna pomoc. W celu umycia włosów, należy się wcześniej zaopatrzyć w specjalny szampon u weterynarza.
Zaleca się napełnianie wanienki lub umywalki większą ilością wody by włożyć go tak, aby zamoczył się cały.
Na mokrego kota nanosimy szampon. Istnieje pewna prawidłowość w czynnościach kąpielowych, mianowicie najpierw zad i grzbiet, później brzuch i ogon, po czym łapy, a na końcu głowa i twarz. Po umyciu włosów przychodzi czas na odżywkę, ponieważ futro wymaga pielęgnacji.
Ostatnim etapem jest wyciągnięcie kota z wody i wytarcie jego sierści ręcznikiem.