Profilaktyka weterynaryjna to podstawa. Regularne wizyty u weterynarza pozwalają uniknąć bardzo poważnych komplikacji na tle zdrowotnym, mimo że reputacja kotów dotyczy dość łatwego zwierzęcia do prowadzenia.
W przypadku wymiotów należy wstrzymać karmienie od 12 godzin do całej doby. Po upływie tego czasu wymioty powinny odnaleźć diagnozę weterynaryjną, bowiem geneza wymiotów może dla laika oznaczać zbyt wiele.
Wcale do rzadkości nie należy biegunka u kotów. Podobnie jak w przypadku wymiotów należy wstrzymać karmienie, aby ewentualnie skontaktować się później z lekarzem.
Na zatwardzenie pomagają środki rozwalniające lub lewatywa. Należy poczynić obserwacje, bowiem utrzymujące się zatwardzenie może wymagać interwencji weterynaryjnej, z operacją włącznie.
Problemy z układem moczowym są rozmaite – od krwi w moczu po zator w cewce moczowej. Jeśli nasz kot będzie zdradzał cierpienie z tego powodu należy udać się do weterynarza.
Otyłość jest bez wątpienia problemem kotów domowych. Może ona znamionować choroby serca, artretyzm i cukrzycę. Bez wątpienia z powodu otyłości kot potrafi cierpieć katusze, a szczególnie jego nogi.
Grzybica związana jest z utratą włosów u kota, na sierści pojawiają się łyse plamy. Grzybica wymaga kontaktu weterynaryjnego, aby diagnoza była ostra. Grzybica jest leczona doustnie i miejscowo. Najlepiej poradzi weterynarz.
Śmierdzący oddech kota jest cechą chorobową. Zapalenie dziąseł, kamień nazębny, spróchniałe zęby, owrzodzenia, a nawet choroby nerek lub inne to mogą być objawy które się przejawiają śmierdzącym oddechem.
Problemy z oczami to często u kotów zapalenie spojówek. Lekarstwem są antybiotyki zawarte w specjalnych kroplach. Zaburzenia okulistyczne są specjalnym typem zaburzeń i trzeba potraktować je priorytetowo, ponieważ zmiany chorobowe mogą być trwałe i nieodwracalne. Często jednak choroby oczu są efektem innych równie poważnych chorób.
Badając skórę kotów można wyczuć czasem zgrubienia, które okazują się być infekcjami skórnymi, zwanymi ropniami. Tu również potrzebny jest kontakt weterynaryjny, aby wydrążyć ropnia i przepisać kotu antybiotyki.
Koty mają czasem wysypkę. Natomiast czerwona wysypka to jedno z dwóch – alergiczna reakcja na pchły lub określony pokarm. Potrzeba nam wówczas weterynarza.
Podejrzane krwawienia, problem z jelitami albo z oddychaniem? Być może to nowotwór. Zabierzmy więc kota szybko do weterynarza. Być może potrzebna będzie operacja, a nawet chemioterapia lub radioterapia.
Istnieją tak parszywe wirusy kocie, że jedynym panaceum może okazać się szczepionka, czyli kontakt z weterynarzem. Szczególne miejsce w galerii wirusów kocich zajmuje koci harpeswirus, który ma objawy chroniczne. Łagodniejsza forma wirusa to kaliciwirus, który okalecza narządy ruchu.
Niezwykle groźną chorobą jest kocie zapalenie otrzewnej. Zapadają na to młode koty i jest to choroba śmiertelna.
Co ciekawe, ale nie dobre – występuje wśród kotów kocia odmiana wirusa HIV. Na szczęście nie przenosi się na ludzi. Wirus osłabia system immunologiczny otwierając bramę do wszystkich innych chorób. Kontakt weterynarzem jest oczywiście niezbędny, a później częsty i systematyczny by kot mógł w ogóle żyć. Zdarza się że koty żyją nawet kilka lat z tym schorzeniem, przy czym zaleca się aby kot stale pozostawał w domu.