Sierść i futro


Skóra kota zbudowana jest z dwóch warstw: skóry właściwej i naskórka, który się nieustannie odnawia, obumierając i odpadając w postaci drobnych łusek. Na skórze są gruczoły potowe, ale raczej wydają się służyć do wydalania zbędnych produktów przemiany materii niż do regulacji temperatury ciała. Prawdziwe gruczoły potowe znajdują się na poduszeczkach łapek.

Gruczoły łojowe uchodzą do mieszków włosowych i produkują półpłynną, oleistą substancje zwaną sebum, które powleka każdy rosnący włos. Gruczoły zapachowe znajdują się na czole, tuż nad linią oczu, przy wargach i przy nasadzie ogona.

Włosy wyrastają z zewnętrznej warstwy skóry, i pełnią funkcje izolacyjną. W niektórych miejscach są zmodyfikowane w rzęsy, brwi i wąsy. Włosy dzielą się na trzy typy: włosy puchowe, są najkrótsze, najcieńsze i najbardziej miękkie; włosy ościste, tworzące pośrednia warstwę sierści i są bardziej szorstkie; włosy okrywowe, są najgęstsze, najdłuższe i najbardziej proste, tworząc wierzchnią warstwę.

Wzajemne stosunki w liczebności wymienionych są różne w zależności od rasy. Mięśnie przyłączone do dużych mieszków włosowych umożliwiają nastroszenie sierści pod kątem prostym do skóry.