Dzięki obserwacji kota, dzięki tym zwykłym, codziennym spojrzeniom na niego, jesteśmy po jakimś czasie zdolni do tego, aby zauważyć groźne anomalie. Wówczas jesteśmy w stanie zdiagnozować chorobę i pozwolić weterynarzowi na leczenie. Wczesne zauważenie problemu zapobiega późniejszym komplikacjom. Weterynarz jest w stanie ocenić stan zdrowia, jednak rolą właściciela jest, aby kot w porę znalazł się u weterynarza.
Zdrowy kot dobrze wygląda. Nie jest absolutnie znudzony, ale zainteresowany tym co dzieje się wokół. Futro miękkie i lśniące jest funkcją skóry, która powinna być czysta, jędrna i elastyczna. Do zadań właściciela należy wykrycie świerzbu, wszelkich zgrubień, łupieżu, ran i pasożytów.
Jeśli kot nie chce jeść i jeśli zwraca jedzenie lub ma zbyt luźny lub zbyt twardy stolec oraz zaburzenia w oddawaniu moczu potrzeba zgłosić kota do weterynarza.
Kot zdrowy poddaje futro stałym zabiegom pielęgnacyjnym. Z kolei chory kot czynności higieniczno-sanitarne całkiem zaniedbuje, wyglądając wkrótce niechlujnie. Powody mogą być dwa: po pierwsze ból pyszczka, po drugie stawy zesztywniały lub oznaki artretyzmu. Jeśli samica przestała pielęgnować swoje narządy płciowe, możemy spodziewać się choroby wydzieliny genitaliów.