Kastracja


Na kota trzeba mieć pomysł, również w sprawie rozmnażania. Jeśli chcemy mieć młode kastracja jest wykluczona. Jeśli jednak nie ma w planach młodych kociaków – należy kota wykastrować.

Instynkt każe kocurowi walczyć o przekazanie swoich genów, jak również pcha samca do walki z innymi, by zdobyć najlepsze samice. Wielu z nas obserwowało kondycję pewnych kocurów, które żyją w sąsiedztwie. Wiele z takich kocurów jest chudych i zaniedbanych, ponieważ instynkt każe im wciąż zabiegać o samicę i toczyć walki, pojawia się też problem beznadziejnego błąkania się po okolicy, zarówno kocurów, jak i samic.

Właściciel powinien mieć na względzie, że wśród kotów szerzy się koci AIDS. Jest to bardzo poważna choroba, która poważnie skraca życie kota.

Kastracji dokonuje się w wieku 6 miesięcy. W przypadku kotów rasowych lub wystawowych kastracja jest zwykle opóźniana, ponieważ wymagana jest pełna dojrzałość fizyczna. Dyskusyjne jest też kastrowanie kotek w rui.

Zabieg sterylizacji dotyczy samic, natomiast w przypadku samców mamy do czynienia z kastracją. Postęp w dziedzinie hodowli i utrzymania zwierząt sprawił, że funkcjonują organizacje charytatywne prowadzące program tanich kastracji. Jeśli zainteresujemy się tematem, możemy trafić do miejscowej lecznicy weterynaryjnej, skąd pokierują nas do taniej kastracji.

Kastracja odbywa się pod znieczuleniem ogólnym. Weterynarz usuwa jajniki, jajowody oraz macicę. Prostsza jest kastracja samców, ponieważ weterynarz usuwa jądra poprzez nacięcie w mosznej. Nacięcie jest tak niewielkie, że nie wymaga szwów.