Poród


Ciąża to u kotów 9 tygodni. Od 7 tygodnia ciąży można wykryć ruchy płodów. Ma miejsce w trakcie ciąży ciekawe zjawisko tzw. „gniazdowania”. Jest to etap na którym kocica szuka bezpiecznego miejsca w którym dojdzie do porodu. W naturalnym środowisku rodząca kotka ma do pomocy inne kotki, które dodatkowo zabezpieczają miejsce lęgu. Są 2 etapy porodu: pierwszy etap to zataczanie przez kotkę spacerowych kółek podczas których miauczy i lekko mruczy, drugi etap – kotka udaje się w miejsce lęgu, kładzie się na boku i napręża. Następnie dochodzi do skurczy macicy, które umożliwiają wypychanie kociąt drogami rodnymi.

Zwykle poród jest bezproblemowy. Są różne przypadki w których dochodzi do porodu od 1 godziny do 24 godzin, z różnymi przerwami. Na ogół przerwy między kociętami pełnią funkcję odpoczynku rodzącej. Kociak wydany na świat zostaje umyty przez samicę, która w ten sposób usuwa błonę płodową i umożliwia stymulację samodzielnego oddychania. Wówczas kotka zjada łożysko i przegryza pępowinę. Natomiast gdy urodzi już wszystkie, myje swe dzieci i pomaga w ułożeniu kolejno przy kolejnych sutkach.

Rzadko zdarza się poród nieprawidłowy. Jeśli do 30 minut kotka nie będzie mogła wydać żadnego na świat, nie krępuj się i dzwoń po weterynarza. Niekiedy, ale bardzo rzadko dochodzi do śmierci wszystkich kociąt. Wówczas potrzebna jest pomoc weterynarza, aby zatrzymać laktację. Kotka może też poronić na skutek choroby, zakażenia macicy po porodzie lub występowania tzw. wypadającej macicy. We wszystkich przypadkach potrzebny jest weterynarz.