Dorastanie kociąt – cz 1


Przez pierwsze 3 tygodnie kocięta są całkowicie zależne od matki i jej mleka. Wraz z końcem pierwszych 3 tygodni małe próbują jeść pokarmy stałe, czy to upolowane i przyniesione przez matkę, czy też dostarczone przez opiekunów. Aby wyprodukować dużą ilość mleka – samica je i pije dużo więcej niż zwykle. Samica wymaga, by dostarczyć jej 4 dobrych posiłków dziennie. Porcje powinny zawierać jedzenie świeże, które samica powinna zjeść niewielkimi porcjami. Najlepiej jeśli pokarm dedykowany jest specjalnie dla karmiących kotek, by zawarte w pokarmie składniki z odpowiednią ilością witamin, soli mineralnych czy kalorii nasyciły jej organizm, a tym samym jej potomstwo.

Do naczelnych zadań matki w tym okresie należy dbałość o higienę kociąt. Gdyby nie zabiegi higieniczne matki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kocięta umarłyby, stąd częste toalety, aż do momentu w którym młode kocie zaczyna to robić samemu.

Wraz z końcem drugiego tygodnia nastaje dziejowy moment w życiu młodych kotów – powinny one wejść wtedy w kontakt z właścicielem lub innymi ludźmi. Jest to też moment przełomowy dlatego, że samica wówczas godzi się na takie stosunki. Jednak do czasu 3 tygodni kocięta przebywają ciągle w bezpośrednim otoczeniu matki, nie oddalając się, za to bawiąc się między sobą. Wraz z końcem piątego tygodnia kociaki zaczynają już biegać, bez żadnych problemów z utrzymaniem równowagi. Jednak dopiero z ukończonym 12 tygodniem życia są w pełni sprawne.