Zapalenie ucha jest jednym z najczęstszych schorzeń u kotów i może przebiegać w jednym uchu lub obu uszach. Zapaleniu ulega skóra wyścielająca ucho.
Kot cierpiący na zapalenie ucha wykonuje specyficzne machania głową lub drapanie ucha. Charakterystyczne jest też to, że wydzielina z ucha ma brzydki zapach, a do tego występuje zaczerwienienie małżowiny usznej. Należy zaznaczyć, że zapalenia ucha jest bardzo bolesne.
Przyczyny zapalenia ucha mogą zawierać się w nadmiarze woskowiny. Kot drapiąc ucho powoduje podrażnienie skutkujące tym, że ucho produkuje jeszcze więcej woskowiny. W ten sposób powstaje środowisko do rozwoju grzybów i bakteri. Takie bakterie jak świerzbowiec uszny lub po prostu ciała obce, lub schorzenia skórne prowadzą wprost do zapalenia ucha.
Należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, jeśli podejrzewasz że kot cierpi na zapalenie ucha. Odradzane są próby samodzielnego leczenia ucha kota, szczególnie ingerencja w wydzieliny uszne. Lekarz weterynarii stwierdzający zapalenie ucha jest w stanie przepisać odpowiednie leki.
Przy uchu nie powinno się grzebać. Dopiero obdukcja lekarska może pociągnąć za sobą jakiekolwiek konstruktywne rozwiązanie problemu.
Znane są przypadki i całkiem częste, że lekarz zaleca płukanie uszu lub miejscowe podawanie leków, do których należą krople do uszu lub maści. Oczywiście najistotniejsze jest podawanie leku zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Lekarz ma za zadanie, aby załatwić sprawę do końca, by choroba nie wracała. Znane są przypadki chronicznego zapalenia uszu, które jest skutkiem nie doleczenia zapalenia uszu. Nie leczone zapalenie ucha prowadzi do utraty słuchu.