ABC dobrej zabawy


Zabawa pozwala wyzwolić nagromadzoną energie i stres. Dzięki zabawie kot się uspokaja. Codzienna zabawa z futrzakiem wzmacnia dodatkowo relacje zwierzęcia z człowiekiem.

Zabawa powinna przynosić radość i przynosić zadowolenie, dlatego – jeśli przybiera charakter rywalizacji – powinna kończyć się sukcesem zwierzęcia. Na zakończenie pozwól więc kotu pochwycić myszkę lub piłkę.

Należy zwracać uwagę na ograniczenia fizyczne i umysłowe oraz różnice między poszczególnymi osobnikami, takie jak wiek, cechy rasowe, charakter, dojrzałość, stan zdrowia i doświadczenie. Młode zwierzęta, pomimo zapału do zabawy, nie potrafią być skoncentrowane cały czas. Również w przypadku dorosłych zwierząt należy uwzględniać budowę fizyczność i zdolność koncentracji. Przerwy na odpoczynek uchronią zwierzęcego towarzysza zabaw przed przeciążeniem fizycznym i umysłowym.

Nie wolno nam zapominać, że zabawki służą pobudzeniu motywacji. Dobór przedmiotów do zabawy wpływa na jej przebieg i wynik. W zabawach służących nauce i wymagających sprytu, wzmacniaj postępy swojego kota pochwałami, głaskaniem lub przysmakami. Jednak w przypadku niepowodzenia nie wolno zwierzęcia karcić!