Określ wyraźnie początek i koniec zabawy, dzięki temu jej czas stanie się wyjątkowym punktem w programie dnia twojego kociego domownika. Po wspólnej zabawie ze zwierzęciem uprzątnij zabawki do następnego razu, bowiem przedmioty, które kot ma stale do dyspozycji, tracą dla niego urok.
Trzeba pamiętać, by dostosowywać zabawy do potrzeb i zamiłowań swojego kota. Kot podwórkowy, który zaspokaja potrzebę ruchu na świeżym powietrzu i bez przeszkód oddaje się tam swojej pasji łowieckiej, czerpie mniejszą radość z dzikich gonitw. Młode koty bawią się inaczej niż starsze zwierzęta, które mogą już odczuwać dolegliwości związane z wiekiem. Koty pozbawione zwierzęcych towarzyszy chętniej bawią się z człowiekiem.
Należy pamiętać, by kończyć zabawę w odpowiednim czasie, zanim znudzi ona twojego pieszczocha. Koty wyraźnie okazują, czy zabawa je interesuje, czy nie.
– Mojej kotce wystarcza trzy minuty głaskania, by mogła odwrócić się i oddalić w sobie tylko znanym kierunku – mówi pani Gabrysia, właścicielka uroczego dachowca. – W sumie na zabawy z kotem poświęcam dziennie około godzinę. Ale mam też psa, z którym kot bawi się dość często, a właściwie prowokuje psa do zabawy.