Lista karm dla kota


lista karm dla kota

Wybierając odpowiednią karmę dla swojego kota musimy wiedzieć na co zwracać uwagę. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych list karm wyszczególniających te dobre i złe, które można znaleźć na internecie. W tym artykule najpierw zajmiemy się pozyskiwaniem wiedzy na temat tego jak czytać opisy karm. Tak samo jak ważne jest czytanie etykiet pokarmów, które kupujemy dla siebie, tak samo ważne jest czytanie etykiet karm dla kotów. W końcu chcemy by nasz pupil był zdrowy. Kot, który karmiony jest dobrą karmą jest szczęśliwym zwierzęciem, zdrowym i o lśniącej sierści, a także o odpowiedniej wadze. Kupując zdrowe karmy mniej wydajemy na weterynarzy, a dobrej karmy kot nie musi jeść tyle, co karmy zapychającej przez którą czuje się głodny. Okazuje się także, że nie zawsze cena jest wykładnikiem jakości i można znaleźć naprawdę dobre karmy w przystępnych cenach.

Czytanie etykiet

Pierwszym punktem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie jest ilość dobrego białka. Dobrym białkiem dla kota jest mięso, a nie zboża.

Kolejnym ważnym punktem jest ilość węglowodanów w karmie dla kota. Nie powinno być ich za dużo i tak dla kotów z cukrzycą nie powinno być ich więcej niż 10%, a dla zdrowych kotów więcej niż 15%.

Inne ważne składniki, które warto by znalazły się w karmie dla kota to:

  • Probiotyki – regulują florę bakteryjną i pomagają utrzymać harmonię w układzie trawiennym
  • Tauryna
  • Wapń, fosfor, magnez, sód

Warto też wybierać karmę w której składzie znajdziemy jakieś ryby, które są cennym źródłem kwasów Omega 3 i 6, potrzebnych do lśniącej sierści. Jednakże bywają one uczulające, więc trzeba na początku zakupić małą porcję tej karmy i sprawdzić czy kot po niej się nie drapie lub nie wypada mu za dużo sierści.

Nazewnictwo tuszujące

Podanie w składzie „20% kurczaka” jest pewnym niedopowiedzeniem, gdyż każda część może zostać nazwaną kurczakiem – także pióra i pazury. Lepiej więc gdy jest napisane „mięso z kurczaka”.

Podpis pt „Zwierzęce źródło białkowe” wskazuje na białko niewiadomego pochodzenia, którym producent z jakiś powodów nie chce się pochwalić.

Częstym posunięciem producentów jest rozbicie zbóż na kilka składników, przez co można nie zauważyć, że to one stanowią największe źródło w karmie.

Podział karm

Karmy można w uproszczeniu podzielić na 2 kategorie:

Karmy wysokiej jakości są to karmy, które posiadają mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz nie zawierają zbóż lub ich niewielką ilość.

Karmy niskiej jakości to karmy w których zboża dominują.

Wyczerpujący artykuł z listą mokrych karm godnych polecenia oraz tych, których warto unikać znajdziemy na:

https://kicikot.com/pl/lista-karm-dla-kotow-karmy-mokre-ktore-warto-znac/

Jeśli chodzi o suche karmy to na tej samej stronie znajdziemy artykuł porównujący je i wyszczególniający te które warto stosować, a których nie:

https://kicikot.com/pl/lista-karm-dla-kotow-10-karm-suchych-ktore-warto-znac/