Jak obchodzić się z kotem?


Kot powinien czuć się bezpiecznie. Od tego zależą wasze wzajemne relacje. Ze szczególną uwagą należy podejść do wzajemnych relacji kota i dzieci, tak aby obie strony nie ucierpiały.

Do kota trzeba podejść z wyczuciem, bez lęku. W przeciwnym razie zwierzę może reagować agresywnie. Należy też odnosić się do kota w sposób miękki i cichy.

Podnoszenie kota

Dłoń właściciela powinna lądować pod kotem na wysokości jego przednich łap. Druga natomiast podtrzymując tyłek.

Kot lubi być utrzymywany na wysokości piersiowej, podpierany rękami z przodu i z tyłu. Nie należy kota rzucać z wysoka, tylko delikatnie kłaść go na podłogę.

Dzieci i koty

Małe dzieci mogą chwytać kota za ogon – to najgorszy możliwy pomysł. Trzeba uczyć dzieci szacunku do zwierząt i ze zrozumieniem pokazywać właściwy stosunek do kota. Dzieci niekiedy wbrew woli zwierzaka łapią go i podnoszą, narażając się na podrapanie, podczas gdy zwierzę jest narażone na urazy. Należy dziecku wytłumaczyć, że kot jest istota czującą.

Głaskanie

Kota należy głaskać zgodnie z kierunkiem owłosienia, gdyż nie tolerują one głaskania pod włos. Oczywiście, drapanie za uszami jest jak najbardziej wskazane. Należy unikać głaskania po brzuchu – zwierzę może czuć się wówczas zagrożone.