Karmienie kota


Że kot zje wszystko należy do mitów. Są koty, i właściciele dobrze o tym wiedzą, że zwykły pasztet lub sucha karma zostaną nietknięte. Natomiast frykasy charakterystyczne dla naszej lodówki natychmiast znikają z kociego naczynia.

W karmie dla kota powinny znaleźć się suplementy uzupełniające dietę o niezbędne mikroelementy. Jest to szczególnie ważne dla kota w ciąży.

Koty to zwierzęta mięsożerne, które nie są w stanie funkcjonować bez codziennej dawki mięsa. Chodzi oczywiście o białko. Białko zawiera bowiem aminokwasy, m.in. Taurynę oraz witaminę A. Zarówno tauryna, jak i witamina A zapobiegają chorobom serca i ślepocie.

Czym karmić kota? Diagnozy dietetyczne wyróżniły 60 różnych składników odżywczych aby organizm kota funkcjonował właściwie. Znacznie lepiej jest korzystać ze specjalnie przygotowanych mieszanek kocich, niż przygotowywać je samemu. Zalecane są marki uznane, ponieważ między wyrobami przeznaczonymi dla kotów są spore różnice jakościowe.

Oczywiście dieta podyktowana jest wiekiem kota oraz jego aktywnością. Bilans kaloryczny dla młodego kociaka powinien zawierać więcej białka, natomiast dla kotów starszych przeznaczone są karmy z większą ilością witamin i soli mineralnych. Kluczem dobrze zbilansowanej diety są zalecenia weterynarza.

Karmy ze sklepu

Karma sucha i karma wilgotna – to podział karm ze sklepu. Wilgotna karma zawierająca wodę sprzedawana jest w wielu smakach. Jest to karma chyba najbardziej lubiana przez koty, a jednocześnie najdroższa. Z kolei sucha karma należy do drugiego sortu kocich karm, ponieważ ustępuje karmom wilgotnym zawartością odżywczą, dlatego koty rzadziej ją preferują. Zaletą natomiast suchej karmy jest zdolność do czyszczenia zębów i dziąseł kota.

Domowe jedzenie i smakołyki

Dobrze jest urozmaicić dietę kota, stąd skłonność właścicieli do dokarmiania jedzeniem domowym. Małe kawałki mięsa z domieszką makaronu albo kurczak czy ryba, jak również ryby z puszki. Są koty które nie pogardzą jajecznicą, za to nie tkną czekolady. Standardowym przysmakiem kocim są krewetki oraz ryby.

Woda i mleko

Wilgotna karma zapewnia kotu właściwą ilość wody. Zwykła kranówka jest jak najbardziej właściwa dla kota, ale nie korzystają z niej z byt często.

Małe koty piją mleko matki, nie należy kotom dawać mleka krowiego, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ich nietolerancja na laktozę. Jednak jeśli kot lubi mleko – niech pije. Nie powinno to jednak być stałym punktem w jego jadłospisie.

Jakiej wielkości powinny być porcje? Kot powinien mieć zapewnioną dawkę energetyczną. Wskazane jest dozowanie kotu mniejszych porcji częściej niż stały dostęp do jedzenia po którym może się roztyć. Ilość podawanego kotu jedzenia jest rozpisana na opakowaniu produktów. Oczywiście zapotrzebowanie kaloryczne kota latem jest mniejsze niż zimą. Tym niemniej należy obserwować apetyt kota bo jeśli spada to może coś oznaczać. Charakterystyczne dla kotów jest to że żołądek potrafi przyjąć duże dawki jedzenia. Warto podawać kotu posiłki o równej godzinie.

Garść wskazówek żywieniowych

Kot nie dotknie jedzenia nieświeżego. Sprawia to wyczulony węch i smak. Koty preferują jedzenie w temperaturze pokojowej. Jeśli przygotowywać porcje większe, należy wtedy rozdrobnić je by kot nie musiał przeżuwać.

Zwyczajem właścicieli kotów jest umieszczać miski kocie w kuchni.

Dobrze jest nie przeszkadzać kotu w trakcie jedzenia.

Zaleca się czyścić miski kota po każdym posiłku, dobrze wypłukać z detergentów.

Dobrze jest kupować naczynia płytkie i szerokie, preferowane są miski z trwałego, nierysującego się materiału – stal nierdzewna lub plastik.