Pasożyty zewnętrzne


Kleszcze, roztocza, pchły przenoszą choroby i wywołują je u kotów. Niezbędne są działania weterynaryjne w ramach profilaktyki i leczenia. Podstawowym intruzem są pchły. Kot wtedy nadmiernie się drapie. Należy wtedy odpowiednio szczotkować sierść.

Przeczesaną sierść należy pokryć odpowiednim preparatem. Dezynfekcji podlega też wszystko z czym kot ma kontakt. Może się okazać, że roboty jest naprawdę sporo, bo są nimi wszystkie miejsca w domu. Ponadto zabieg jest wielorazowy. Niestety pchły przenoszą też tasiemce, co podkreśla jeszcze konieczność dezynfekcji środowiska.

Uporczywym towarzyszem kota jest świerzbowiec uszny i roztocza. Żeruje na uszach kota. Niezbędna jest konsultacja weterynaryjna. Wówczas na sierści kota obecny jest łupież. On też musi zostać zbadany przez lekarza.

Niebezpieczne dla człowieka kleszcze są pasożytami równie niebezpiecznymi dla kota. Można kleszcza usunąć samemu lub zgłosić się do lekarza. W pierwszym przypadku trzeba założyć rękawiczki, zmoczyć kleszcza nasączonym alkoholem wacikiem i przy pomocy pęsety usunąć go.