Biegunka jako objaw może dotyczyć jednego lub wielu problemów, ponieważ nie jest chorobą samą w sobie.
Biegunka, czyli odchody płynne mające ostry zapach charakteryzują się tym, że wydalane są bardzo często podczas wielu wizyt w kuwecie, jak również zdarzają się tzw. „wpadki”. Te biegunki, które mają swoją genezę w zapaleniu okrężnicy zawierają w sobie dużo śluzu i jasnoczerwonej krwi. Innym objawem zapalenia okrężnicy jest bolesne parcie, kiedy kot wysila się żeby się wypróżnić. Biegunka często prowadzi do odwodnienia, a zachowanie kota wykazuje się pewną dezorientacją.
Biegunka może być efektem przejedzenia, stresu, ciał obcych lub robaków w układzie pokarmowym, jak również infekcji grzybiczej i innych.
W przypadku biegunki trzeba zapewnić kotu maksimum czystej, świeżej wody do picia, a to w miejsce jedzenia. Jeśli biegunka jest ostra, trzeba kotu podać płyn nawilżający i niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Dobrze jest przygotować kotu odpowiednie miejsce, gdzie będzie pod naszym czujnym okiem. Specjalnie pod kontakt z weterynarzem istotne będzie by udzielić odpowiedzi na kilka pytań. Lekarz z pewnością spyta o konsystencję kału, kolor i ilość odchodów, w związku z czym trzeba poczynić odpowiednie obserwacje.
Leczenie biegunki zależy od jej przyczyny. Jeśli powodem są pasożyty wewnętrzne to konieczne będą środki odrobaczające, natomiast do infekcji posłużą pewnie antybiotyki. Skutkiem ubocznym biegunki może być odwodnienie, a to może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Ucierpieć mogą zwłaszcza nerki. Należy skonsultować się z lekarzem, gdyż ostra biegunka może być równoznaczna z krwią w stolcu.