Otyłość


Są koty z niewystarczającą ilością ruchu, podczas gdy właściciele te koty przekarmiają. Długotrwały wpływ takiej sytuacji jest tragiczny dla kota, którego pan nie zdaje sobie sprawy z wpływu otyłości na zdrowie.

Często zdarzają się wręcz grube koty, z prawdziwymi fałdami tłuszczu pod skórą. Otyłość sprawia, że kot niechętnie podchodzi do zażywania ruchu, w dodatku ma zadyszkę. Otyłość jest powodem problemów ze stawami i wielu innych schorzeń, m.in. chorób układu krążenia i głównych narządów.

Otyłość zdarza się przeważnie wśród kotów dojrzałych lub w podeszłym wieku. Takim kotom dopisuje apetyt, a właścicielom przekonanie że nieodpowiednia dieta jest właściwa.

W sprawie odpowiedniej diety należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, które może rozpisać odpowiednią dietę zawierającą zrównoważoną ilość składników.

Dobrze jest bawić się z kotem rano i wieczorem, o ustalonych porach dnia, a także skłaniać kota do polowań, by mógł się więcej poruszać. Zalecaną przez weterynarza dietę trzeba utrzymywać ściśle. I tak np. w przypadku kota starego zapewne będzie to specjalnie opracowana, niskokaloryczna karma.