Warunki kondycyjne kota


Różne są rozmiary i sylwetki kotów. Właściwy dla dorosłego osobnika ciężar wynosi 4-5 kilogramówi, w przypadku małego kota może to być tylko 2,5 kg, natomiast w przypadku dużego nawet 5,5 kg. Kontakt z lekarzem powinien owocować właściwą kontrolą wagi. Istnieje pewna, współczesna skłonność kotów do tycia, która skutkuje chorobami sera i kończyn. Podobnie jest w przypadku niskiej wagi – weterynarz wówczas powinien wziąć pod uwagę kondycję trzustki i ewentualną obecność pasożytów.

Są momenty w których interwencja weterynarza jest genialnym pomysłem, a to wówczas gdy kot ma trudności z oddawaniem stolca lub moczu. Jeśli chodzi o stolec, powinien być zwarty, natomiast mocz – bladożółty i przejrzysty, bez odrażającego zapachu.

Bardzo ważne jest, aby obserwować kota poruszającego się. Jeśli kot ma problem ze swobodnym poruszaniem się i utracił grację, może to oznaczać, że doznał urazu szkieletowego, a nawet złamanie lub ranę. Należy wówczas przejrzeć łapki. Kot ranny będzie łatwy do zdiagnozowania dla zangażowanego w wychowanie właściciela, bowiem tylko zaangażowany i odpowiedzialny właściciel będzie mógł dostrzec obrażenia wewnętrzne lub chorobę.