Wymioty


Wymioty są objawem innego problemu lub problemów. Nie jest to choroba sama w sobie. Do objawów związanych z wymiotami należą treści żołądkowe wyrzucane z organizmu. Jeśli objawy są silne treść pokarmowa wydalana jest przez pyszczek z samego jelita cienkiego.

Przyczyny wymiotów mogą być bardzo różne: nagła zmiana diety, choroba lokomocyjna, ale również tak poważne zjawiska jak udar, czy też cukrzyca, wadliwe funkcjonowanie nerek, bądź wątroby, lub infekcja bakteryjna. Może to być również ciało obce w żołądku. A z drugiej strony coś tak poważnego jak rak żołądka. Widzimy zatem że torsje mogą dotyczyć obecności pasożytów w takim samym stopniu jak stres i strach. Tym niemniej zdarzały się przypadki, że przyczyną torsji był uraz czaszki. Diagnozy są więc wielowymiarowe i trudno o precyzję „na pierwszy rzut oka”.

Należy zaprzestać podawania pokarmu oraz wody i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Dobrze jest położyć kota w miejscu takim, aby mógł wymiotować do woli. Trzeba też zwrócić uwagę na to czy w wymiocinach występuje krew. Trzeba kota obserwować 24 godziny na dobę, by dojść do wniosków na temat regularności wydalania treści pokarmowych. Obserwację należy łączyć z podawaniem wody. Oczywiście trzeba zastosować też głodówkę. Remedium na objawy może być bardzo lekkie jedzenie takie jak np. jajecznica lub gotowany kurczak. Należy bezzwłocznie udać się do weterynarza.

Do przyczyn należy grzebanie w śmieciach, należy więc trzymać śmieci z daleka od kotów. Jest to o tyle groźne że kot mógł zjeść coś co utknęło w przewodzie pokarmowym. Wówczas potrzebna jest operacja.